Trwa ładowanie...

Fałszowanie pieniędzy (superdolar)

Share
Fałszowanie pieniędzy (superdolar)
Źródło: Jupiterimages
d12g7um

Podobno fałszerstwa pieniędzy są tak stare, jak same pieniądze i wydaje się, że jest to jak najbardziej zgodne z prawdą. Jest bowiem tak, że mimo udoskonalania zabezpieczeń pieniądze są ciągle fałszowane i są to przede wszystkim te waluty, które mają największy wpływ na gospodarkę światową.

Wszystko zaczęło się w roku 1980, kiedy to w Birmingham zupełnym przypadkiem ujawniono sfałszowany banknot studolarowy. Zapis z kamer pozwolił ustalić, że najprawdopodobniej pochodziły one z 50 tysięcy dolarów wymienionych na funty przez drobnego opryszka Alan Jonesa. Od tego roku ciągnie się śledztwo w sprawie największego prawdopodobnie fałszerstwa pieniędzy w historii naszej cywilizacji.

d12g7um

Okazało się bowiem, że to on był „dostawcą” fałszywych dolarów. Cała ich partia była przy tym tak doskonale sfałszowana, że nawet najwięksi specjaliści mieli trudności z ustaleniem ich autentyczności.

Jonesa wzięto pod obserwację, rychło zaczęto też obserwować innego drobnego hochsztaplera Hjuna Todda, który podobnie jak Alan Jones kursował pomiędzy Irlandią i Anglią, za każdym razem wymieniając spore ilości waluty.

ZOBACZ NIEWIARYGODNIE TRUDNE ŚLEDZTWO >>
Z czasem śledztwo zaczęło zataczać tak szerokie kręgi, że nie tylko wyszło poza granice Zjednoczonego Królestwa, ale także w jej skład weszli policjanci i śledczy z całej Europy – szczególnie Francji i Niemiec – oraz USA. Tę międzynarodową grupę nazwano „Panorama”.

Tropy prowadziły w dwóch kierunkach – z jednej strony do Shauna Garlanda, kierującego jednym z bardziej skomunizowanych odłamów Irlandzkiej Armii Republikański, z drugiej do Azji, a szczególnie do Korei Północnej.więcej...

chrabja

d12g7um

Podziel się opinią

Share
d12g7um
d12g7um