CiekawostkiGdzie najbardziej molestują?

Gdzie najbardziej molestują?

Gdzie najbardziej molestują?
Źródło zdjęć: © Jupiterimages

29.04.2010 | aktual.: 29.04.2010 15:43

Kobiety częściej doświadczają molestowania seksualnego w pracy, jeżeli w ich zespole jest... tyle samo mężczyzn i kobiet.

Ten wynik badania obejmującego 110 zakładów pracy na całym świecie zaskoczył nawet socjologów, którzy je przeprowadzili.

- Niektórzy twierdzą, że kobiety są bardziej zagrożone molestowaniem, jeżeli jest ich tylko kilka. Inni zaś, że wtedy, gdy kobiety tworzą grupę dominującą w danym zawodzie - wyjaśnia profesor Randy Hodson z uniwersytetu stanowego Ohio. Jednak jego badania wykazały, że tak nie jest.

Dlaczego najczęściej ofiarą padają kobiety w firmach, gdzie stosunek płci wynosi 1:1? Odpowiedź na to pytanie jest jednak według uczonego prosta - molestowanie seksualne występuje tam, gdzie nadarza się po temu najwięcej okazji.

Podczas badania zaobserwowano różne formy molestowania, od protekcjonalizmu i zaczepek słownych po molestowanie fizyczne. Przy okazji odkryli, że kobiety, które sprawowały w swoich firmach wysokie lub niezależne stanowiska były narażone na bardziej agresywne rodzaje napastowania.

ZOBACZ TAKŻE:

* Jak oswoić Rosjankę? Tak też można pić wódkę! Poptrz podrywa Cię! Kultura jest bezcenna * - Sądziliśmy, że posiadanie władzy będzie chronić je przed pewnymi typami molestowania - opowiada Lindsay Joyce Chamberlain, doktorantka Hodsona. - Tymczasem okazało się, że stają się one celem ataków, ponieważ znajdują się u władzy. A kobiety pracujące na stanowiskach tradycyjnie zajmowanych przez mężczyzn, mogą być uważane przez nich za zagrożenie.

Tymczasem okazuje się, że prześladowanie w pracy może być bardziej szkodliwe niż molestowanie seksualne. Pracownicy prześladowani np. ciągłą krytyką czy poniżającymi komentarzami mają mniejsze możliwości obrony niż ofiary molestowania seksualnego, bo brak odpowiednich sposobów postępowania w tej kwestii. Takie osoby są bardziej zestresowane, lękliwe, mniej poświęcają się obowiązkom i częściej odchodzą z pracy.

Naukowcy uznali, że we wszystkich przypadkach molestowanie i prześladowanie w pracy wpływały na poziom stresu i samopoczucie badanych, ale "agresja i prześladowanie miało znacznie bardziej negatywny wpływ niż molestowanie".

_ (PAP), menonwaves_ ZOBACZ TAKŻE:

Źródło artykułu:WP Facet
kobietyfacetmolestowanie
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (49)