Trwa ładowanie...
12-02-2008 14:34

Ptaszek który ćwierka... tyłem

Share
Ptaszek który ćwierka... tyłemŹródło: Jupiterimages
d1vp6wd

* Męskim okiem * Wydaje dźwięki ogonkiem, a mimo to jest atrakcyjny i wabi samiczki. Kto? Koliberek żarogłowy. Ten malutki ptaszek w dziedzinie używania odgłosów ciała zdecydowanie przełamuje odwieczne damsko-męskie tabu.

Sprytne Koliberki nie są dużymi ptaszkami. Zamieszkują południowy zachód Ameryki Północnej. Naukowców od dawna zastanawiał charakterystyczny odgłos, jaki wydaje koliberek w czasie brawurowych ewolucji powietrznych służących zwabieniu samicy.

Że nie jest to śpiew - było wiadomo od dawna. Natomiast co tak naprawdę służy koliberkowi do wydawania dźwięków odkryto dopiero z użyciem ultraszybkiej kamery. I to dopiero wtedy, kiedy obiektyw wycelowano nie w dzióbek ptaszka, ale wręcz przeciwnie - w kuperek.

d1vp6wd

Zdjęcia poklatkowe i dokładne badanie laboratoryjne piór ptaszka wykazały, że tajemniczy odgłos powstaje w wyniku wibracji piór na ogonie przy prędkości ok. 80 km/h. Naukowcy z dumą poinformowali o tym na łamach magazynu "Proceedings of the Royal Society".

My wysiłek naukowców przyjmujemy ze szczególną wdzięcznością, bo - co tu kryć - również i nam czasem zdarzają się dziwne, spowodowane wibracją, odgłosy od strony kuperka.

Do tej pory uważaliśmy jednak, że nie przynoszą one nam chluby, zwłaszcza, kiedy wydobywają się w towarzystwie dam. A tymczasem jeden mały, rezolutny koliberek udowodnił, że dźwięki z kuperka nie tylko nie szkodzą, ale mogą wręcz pomóc w przywabieniu atrakcyjnej samicy...

(eMPi, Kabron)

Zobacz również

* Błędne koło wirtualnych znajomości Błędne koło wirtualnych znajomości*

d1vp6wd
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1vp6wd
d1vp6wd