Trwa ładowanie...
16-07-2007 15:40

Z czego rodzi się agresja?

Z czego rodzi się agresja?Źródło: Jupiterimages
d44wpq8
d44wpq8

Czy to co jemy, ma wpływ na rodząca się w nas agresję?

Jedząc byle co - narażamy się nie tylko na otyłość i choroby krążenia, ale również na rosnącą czy też dopiero rodzącą się agresję!

Bernard Gesch jest naukowcem z Uniwersytetu Oksfordzkiego, który od lat zajmuje się badaniem tego, w jaki sposób jedzenie mało wartościowych produktów bądź dokładnie przemyślany jadłospis, może wpływać bezpośrednio na skłonność do przemocy. W jego eksperymencie wziął udział młody człowiek, 13-krotnie skazany za okradanie samochodów ciężarowych.

Ten uroczy młodzieniec nic nie jada na śniadanie, ponieważ woli spać. Jego obiad składa się z czterech albo pięciu filiżanek herbaty z mlekiem, do tego trzy łyżeczki cukru. Na podwieczorek pije trzy filiżanki kawy. Pod wieczór, obiadokolacja - schabowy z ziemniakami, a na koniec dnia, tuż przed snem obżera się bułeczkami, pije kawę, je żelki. Ponadto kiedy ma pieniądze, to wypija jeszcze cztery półlitrowe piwa, uzupełniając dwudziestoma papierosami .

Naukowcy nie wiążą żywienia z przemocą w sposób absolutny, próbują tylko wskazać, że agresywne zachowania są w pewnym stopniu spowodowane złą dietą. Niedobór witamin oraz mikroelementów może zwiększyć problemy psychiczne i być przyczyną zaburzeń zachowania. Często zdarza się też tak, że jak jesteśmy głodni to nie możemy się skupić na pracy, stajemy się niemili dla otoczenia, niekiedy agresywni, w skrajnych przypadkach dochodzi nawet do rękoczynów.

d44wpq8

W swoich badaniach Gesch wykorzystał 231 ochotników z więzienia w Aylesbury. Połowie z nich radykalnie zmienił dietę –spożywali więcej witamin, minerałów i uzupełniających egzogennych kwasów tłuszczowych ( tłuszcze są niezbędnym elementem w diecie człowieka, gdyż są potrzebne do tworzenia ważnych związków np. prostaglandyn )

d44wpq8

Pozostałym podawano placebo. Naukowiec stwierdził, iż brutalne zachowanie u osób o zmienionym jadłospisie spadło o 37%. Pozostali wciąż byli agresywni. Po zakończeniu eksperymentu sytuacja w więzieniu wróciła do stanu poprzedniego, czyli ogólnego chaosu.

Uczony Joseph Hibbeln twierdzi, że wystarczy zrozumieć biochemię mózgu, by zdać sobie sprawę, że dieta modyfikuje jego strukturę i funkcjonowanie. ”Pandemia przemocy w społeczeństwach zachodnich może mieć związek z tym, co jemy lub czego nie jemy. Niezdrowa żywność może prowadzić nie tylko do chorób, ale także do obłędu „-mówi.

Naukowcy zajmujący się badaniami tego zjawiska są przekonani ,że kwas tłuszczowy Omega-3 oddziałuje na mózg, dzięki kwasom Omega-3 błony neuronów staja się bardziej miękkie, dzięki czemu przekazywanie informacji między nimi przebiega skuteczniej. Z badań przeprowadzonych na 30 agresywnych pacjentach wynika, iż spożywanie kwasu Omega-3 zmniejsza ryzyko napadów złości o jedna trzecią, Hibbeln zaryzykował tezę, iż zmiany żywieniowe w ostatnim wieku ”stanowiły niekontrolowany eksperyment”, sprzyjający wzrostowi poziomu agresji, depresji i zgonów z powodu chorób krążenia.

d44wpq8
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d44wpq8