Trwa ładowanie...
d2328m9
Forma

Krav Maga - izraelski system walki

Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Krav Maga - izraelski system walki
(AKPA)
d2328m9

To Izraelska sztuka walki
Fascynuje od lat zarówno mężczyzn jak i kobiety. Każdego roku przybywa kilka nowych klubów bo i chętnych jest coraz więcej. Doszło do tego, że nawet kluby fitness organizują zajęcia z Krav Magi dla kobiet, aby usprawnić fizycznie i nauczyć je samoobrony. Krav Maga - dosłownie oznaczająca walkę w bliskim kontakcie staje się sposobem na życie wielu Polaków. Za początki tego sportu w Polsce uważa się połowę lat dziewięćdziesiątych ubiegłego stulecia.

Trochę historii.
Twórcą tej sztuki był Imi Lichtenfeld z hebrajskiego Imi Sde-Or urodził się w 1910 w Budapeszcie, a dzieciństwo spędził w Bratysławie, gdzie od dziecka trenował różnego rodzaju sztuki walki. Dzięki swym walecznym umiejętnościom szybko stał się przywódcą bojówki żydowskiej przeciwdziałającej faszystowskiej niechęci. W 1940 roku zmuszony został do wyjazdu do Palestyny. Tam stał się szefem grupy szkoleniowej walki wręcz organizacji samoobrony żydowskiej Hagana, szkoląc i biorąc udział w akcjach elitarnych grup specjalnych Palmach. W 1948 roku, wraz z utworzeniem państwa Izrael Hagana przekształcona została w Izraelskie Siły Obrony - IDF, po hebrajsku Tsahal. Dowodził on grupą Wyszkolenia Fizycznego i Walki Wręcz. W taki sposób spędził 20 lat, aż do dnia przejścia na emeryturę.

Zasady
Tocząc wiele walk ulicznych - Lichtenfeld zauważył, że sama walka wręcz to za mało, zwłaszcza mając za przeciwnika kilku osobników, a do tego uzbrojonych. Dlatego postanowił ją ulepszyć i dodać do niej elementy skutecznych metod walki, i to z kilkoma przeciwnikami. Podstawową umiejętność stało się posługiwanie kijem, nożem i innymi przedmiotami. System walki opiera się na podstawowych odruchach obronnych człowieka. Posiada różne pchnięcia i uderzenia w okolice gardła, oczu, kopnięcia w strefę krocza oraz w nogi.

d2328m9

System cały czas ewoluuje na drodze licznych poszukiwań, ale także przejmując z innych systemów walki najbardziej skuteczne rozwiązania. Nie znajdziemy tu efektownych kopnięć obrotowych znanych z innych sztuk obrony, ani spektakularnych elementów. Technika Krav Magi nastawiona jest na maksymalną skuteczność przy minimalnym wykonaniu ruchów. Istnieją dwie odmiany walki. Pierwsza jest militarna, w której stosuje się broń jako element podstawowy takie jak pistolety, karabiny czy granaty ręczne. Tej odmiany uczy się tylko służby militarne. Druga to wersja cywilna zakłada wykorzystanie noża lub pałki jedynie po odebraniu ich przeciwnikowi.

Zobacz również

* Konkwistadorzy ringu*

* SZKOŁA PSYCHOPATÓW, czyli dobijanie leżącego*

d2328m9

* Krwawy sport*

* Hooligans rządzą się swoimi prawami*

* Jak testosteron wpływa na naszą motywację do awansu?*

Trening
Rozpoczynając trening zapoznajemy się z czterema podstawowymi zasadami tej walki, które wpajane są izraelskim dzieciom trenującym już w przedszkolu.

d2328m9

Zasada I -Unikaj niebezpiecznych sytuacji i miejsc, w których może zaistnieć zagrożenie twojego życia lub zdrowia.

Zasada II - Jeśli znalazłeś/znalazłaś się w pobliżu niebezpiecznego miejsca lub sytuacji, w której twoje życie lub zdrowie może być zagrożone - oddal się z tego miejsca jak najszybciej

Zasada III - Jeżeli znalazłeś/znalazłaś się w sytuacji, w której twoje życie lub zdrowie jest bezpośrednio zagrożone i nie ma możliwości oddalenia się z owego miejsca bez konfrontacji, w walce używaj jakichkolwiek przedmiotów, które mogą być użyteczne podczas obrony. Po zneutralizowaniu przeciwnika oddal się z tego miejsca jak najszybciej.

Zasada IV - Jeżeli znalazłaś/znalazłeś się w sytuacji, w której twoje życie lub zdrowie jest bezpośrednio zagrożone i nie ma możliwości oddalenia się z owego miejsca bez konfrontacji, dodatkowo nie masz żadnych przedmiotów, mogących posłużyć w obronie, używaj swojego ciała maksymalnie jako ostatecznego środka obrony (pamiętaj, ze walczysz o życie). Po zneutralizowaniu przeciwnika oddal się z tego miejsca jak najszybciej.

d2328m9

Ciekawostką jest fakt, iż nauka Krav Magi rozpoczyna się od najbardziej efektywnych i destrukcyjnych technik, które mają uratować nam życie, następnie poznaje się metody zneutralizowania przeciwnika łagodnie. Jest to przeciwieństwo większości walk wschodnich. Treningi można podzielić na główne etapy: - rozgrzewka, jej intensywność zależy od ogólnej sprawności grupy - prezentacja technik - utrwalanie technik poprzez ćwiczenia w parach bądź grupach - ćwiczenia ogólnorozwojowe Dla zaawansowanych wprowadza się walki sparingowe.

Cel Krav Magi
Założeniem tej sztuki walki jest kształtowanie pewności siebie oraz przytomności umysłu w stanach zagrożenie, ponieważ właśnie wtedy nasze zachowanie staje się chaotyczne i nie przemyślane. Jest to aktywność fizyczna jak każda inna, dlatego prawidłowe wykorzystanie tego systemu wymaga od nas odpowiedniego przygotowania fizycznego. Tu wymaga się od adeptów szybkości, wytrzymałości, siły i koordynacji ruchów, właśnie na te elementy kładzie się nacisk podczas treningów. Jest to sport dla każdego, jednak największą popularnością cieszy się u mężczyzn.

Zobacz również

* Konkwistadorzy ringu*

* SZKOŁA PSYCHOPATÓW, czyli dobijanie leżącego*

* Krwawy sport*

* Hooligans rządzą się swoimi prawami*

* Jak testosteron wpływa na naszą motywację do awansu?*

d2328m9

Podziel się opinią

Share
d2328m9
d2328m9