Jaka wkrętarka najlepiej nadaje się do użytku domowego? Podpowiadamy!
Wkrętarka jest jednym z najbardziej funkcjonalnych elektronarzędzi. Okazuje się nieodzowna w trakcie wielu różnych prac, w domu i przydomowym warsztacie. Nie musi być szczególnie zaawansowana technicznie, a tym samym kosztowna. Warto jednak wybrać solidny model, który będzie służył przez lata, np. do wykonywania najróżniejszych napraw.
Typy wkrętarek – sieciowe i akumulatorowe
Poszczególne wkrętarki różnią się parametrami technicznymi oraz zasilaniem. Generalnie do wyboru są dwa typy tych urządzeń.
- Wkrętarki sieciowe – do ich zasilania często służy instalacja pneumatyczna (odnosi się to np. do wkrętarek wykorzystywanych w zakładach wulkanizacyjnych). W domu na ogół używa się wkrętarek podłączanych do gniazdka. Wkrętarki sieciowe mają dobre parametry: mogą długo i nieprzerwanie pracować z pełną mocą. Jedynym ograniczeniem jest przewód, który musi być wystarczająco długi i nie powinien przeszkadzać w pracy.
- Wkrętarki akumulatorowe – przenośne urządzenia pozbawione kabla, a więc zdatne do użytku w domu i w terenie (np. w ogrodzie). Wkrętarki akumulatorowe są wyposażone w baterię, która powinna mieć dużą pojemność, aby mogły długo pracować na jednym ładowaniu. W zestawie często są dwa akumulatory, które można ładować na zmianę, a tym samym – zachować ciągłość pracy. Jeżeli w pudełku z urządzeniem znajduje się tylko jeden akumulator, użytecznym dodatkiem jest ładowarka do szybkiego ładowania.
Do czego przydają się wkrętarki w domu?
Wkrętarki sieciowe są znacznie mniej funkcjonalne i praktyczne, dlatego większość modeli przeznaczonych do drobnych prac w domu, warsztacie i ogrodzie ma akumulator. Zależnie od parametrów i dodatkowych akcesoriów, wkrętarka może służyć nie tylko do wkręcania wkrętów. Jej zastosowanie jest znacznie szersze.
- Wkręcanie i wykręcanie śrub – podstawowe zastosowanie wkrętarki, dzięki temu można za jej pomocą np. składać meble.
- Nawiercanie i wiercenie otworów – ze względu na ograniczoną moc wkrętarki akumulatorowej, zazwyczaj można nią wiercić tylko w stosunkowo miękkich materiałach (m.in. drewnie, materiałach drewnopochodnych, tworzywach sztucznych).
- Polerowanie – jest możliwe po zastosowaniu odpowiednich akcesoriów: trzpienia, dysków oraz gąbek lub filców polerskich, doklejanych na rzep.
- Szlifowanie – na wspomnianym trzpieniu trzeba zamocować dysk polerski albo szczotkę, np. drucianą lub pędzelkową.
- Frezowanie drewna – w tym celu należy wyposażyć wkrętarkę we frezy.
- Mieszanie – wkrętarkę często wykorzystuje się do mieszania farb, trzeba się jedynie zaopatrzyć w specjalne mieszadło.
- Prace porządkowe w domu i warsztacie – za pomocą wkrętarki wyposażonej w odpowiednie tarcze i szczotki, można czyścić różne powierzchnie.
Rodzaj akumulatora do wkrętarki – Li-Ion, Ni-Cd, Ni-Zn czy Ni-MH?
Ze względu na swoją funkcjonalność i mobilność, większość wkrętarek przeznaczonych do użytku domowego jest zasilana akumulatorowo. Kupując elektronarzędzia tego typu, warto zwrócić uwagę m.in. na rodzaj zastosowanej baterii. Istnieją akumulatory litowo-jonowe (Li-Ion), niklowo-kadmowe (Ni-Cd), niklowo-metalowo-wodorkowe (Ni-MH) oraz niklowo-cynkowe (Ni-Zn).
- Akumulatory litowo-jonowe (Li-Ion) – są najpopularniejsze, lekkie i cechują się długą żywotnością. Żeby bateria litowo-jonowa służyła jak najdłużej, nie należy ładować jej do pełna i całkowicie rozładowywać. Baterie Li-Ion pracują optymalnie, gdy są naładowane od 20 do 80%. Odstawiając taki akumulator na dłużej, warto zadbać, by był naładowany do ok. 40%.
- Akumulatory niklowo-kadmowe (Ni-Cd) – tanie baterie, używane we wkrętarkach gorszej jakości. W akumulatorach Ni-Cd występuje efekt pamięci, dlatego najpierw warto je poddać specjalnej procedurze: trzykrotnie naładować do pełna i rozładować. Generalnie baterie Ni-Cd należy użytkować właśnie w taki sposób.
- Akumulatory niklowo-cynkowe (Ni-Zn) – trochę lepsze niż Ni-Cd, ponieważ mają większe napięcie (1,6 V).
- Akumulatory niklowo-metalowo-wodorkowe (Ni-MH) – baterie z efektem pamięci, charakterystyką przypominają akumulatory Ni-Cd; szybko się rozładowują, ale są lekkie.
Jak wybrać wkrętarkę do domu – najważniejsze parametry
Wkrętarki są coraz bardziej funkcjonalne – często mają regulację prędkości, kierunku obrotu i momentu wysprzęglania. Jednak w dalszym ciągu poszczególne modele znacznie różnią się parametrami. Na które z nich warto zwracać uwagę, aby znaleźć solidny, praktyczny sprzęt?
- Sposób zasilania – zdecydowanie praktyczniejsze i poręczniejsze są wkrętarki akumulatorowe, zwłaszcza jeśli bateria ma dużą pojemność i szybko się ładuje.
- Typ akumulatora – najlepsze są lekkie, trwałe i pozbawione efektu pamięci baterie Li-Ion.
- Moc – im wyższa, tym twardsze materiały można obrabiać za pomocą danego elektronarzędzia.
- Napięcie – jest powiązane z mocą. Wskazuje, do jakich celów nadaje się dana wkrętarka: 5-10 V – lekkie i poręczne modele do okazjonalnego użytku, 10-14 V – urządzenia przeznaczone do intensywniejszych prac, powyżej 18 V – ciężkie, profesjonalne narzędzia, często z mechanizmem udarowym.
- Moment obrotowy – parametr, który wpływa na moc i funkcjonalność elektronarzędzia, zwykle mieści się w zakresie od 4-6 Nm (najtańsze wkrętarki) do ponad 20 Nm.
- Liczba biegów – wkrętarki najczęściej mają jeden bieg (do ogólnych zastosowań) lub dwa (do nawiercania i wiercenia otworów).
- Czas pracy – wkrętarka powinna pracować na jednym ładowaniu jak najdłużej, jednak czas pracy zależy nie tylko od pojemności akumulatora, lecz także materiału, jaki trzeba przewiercić.
- Czas ładowania – jeżeli czas ładowania jest krótki (np. 30 minut), często nie trzeba dokupować drugiego akumulatora. Przydaje się on wówczas, gdy ładowanie baterii trwa wiele godzin.
- Waga – ciężar ma znaczenie, jeżeli wkrętarka jest używana regularnie – szczególnie podczas prac na wysokości. W takim przypadku, ze względu na komfort i bezpieczeństwo, lepiej jest wybrać lżejszy model.
- Pozostałe cechy – praktycznym dodatkiem może być wskaźnik naładowania baterii albo dioda LED oświetlająca punkt roboczy.
Wkrętarki są więc bardzo zróżnicowane; każdy powinien znaleźć taką, która spełni jego oczekiwania. Do sporadycznych i prostych prac montażowych wystarczy tani model z akumulatorem o napięciu ok. 6 V. Do bardziej intensywnych prac w domu, warsztacie albo ogrodzie, potrzebne jest lepsze urządzenie – wyposażone w pojemny akumulator (a najlepiej dwa) i szybką ładowarkę.
WP Facet na: