Leasing samochodu w jednoosobowej działalności gospodarczej – czy warto?
Właściciele jednoosobowych działalności gospodarczych mają takie same możliwości do wzięcia samochodu w leasing jak duże przedsiębiorstwa działające w formie spółek. Nawet jeśli mikrofirma znajduje się w początkowej fazie rozwoju.
Z tego artykułu dowiesz się:
- Jakie są zasady leasingu dla jednoosobowych firm?
- Jakie wydatki można wliczyć w koszty prowadzenia działalności?
- Czy warto wziąć używane auto w leasingu?
- Czy leasing jest lepszy od kredytu lub gotówki?
Jakie są zasady leasingu dla jednoosobowych firm?
Obecnie samochód w leasing mogą wziąć zarówno przedsiębiorcy (w tym nawet niedawno powstałe jednoosobowe działalności gospodarcze), jak i osoby fizyczne. Finansowanie aut dostępne jest zarówno w formie leasingu operacyjnego jak i finansowego. Jakie są różnice pomiędzy nimi?
Leasing operacyjny – jest popularniejszy wśród przedsiębiorców niż leasing finansowy. Zawierając umowę leasingu operacyjnego, przedsiębiorca ma prawo do zaliczenia całej raty leasingowej do kosztów uzyskania przychodów (łącznie kapitał i odsetki z uwzględnieniem limitu podatkowego dla samochodów osobowych) Dodatkowo podatek VAT naliczany jest miesięcznie od każdej raty leasingowej a nie w całości przy odbiorze pojazdu jak to dzieje się w przypadku leasingu finansowego. Zgodnie z ustawami o podatku dochodowym minimalny okres, na jaki można wziąć samochód osobowy w leasingu operacyjnym, wynosi 2 lata.
Leasing finansowy – podatkowo bardzo podobny do kredytu. Największą zaletą leasingu finansowego jest możliwość ustalenia z firmą leasingową krótszego – niż w leasingu operacyjnym - okresu trwania umowy, ale zwykle leasingodawcy wymagają jej zawarcia na co najmniej 12 miesięcy. Dodatkowo w przypadku tej formy finansowania do kosztów uzyskania przychodów klient może zaliczyć część odsetkową raty leasingowej oraz amortyzację przedmiotu leasingu. Minusem jest konieczność zapłaty podatku VAT w całości, liczonego od sumy wszystkich należności leasingowych, zaraz po odbiorze pojazdu.
Natomiast osoby fizyczne, które nie prowadzą działalności gospodarczej, mogą skorzystać z leasingu konsumenckiego. Może to być dobre źródło finansowania nowego samochodu dla osób nie posiadających własnych środków. Raty leasingu mogą być niższe w porównaniu do pożyczki bankowej, a jednocześnie nie obniżają zdolności kredytowej konsumenta.
Leasing samochodu w jednoosobowej działalności gospodarczej – zasady
Leasing na samochód mogą wziąć zarówno właściciele dużych firm działających w formie spółek, jak i jednoosobowych działalności gospodarczych, ponieważ regulacje prawno-podatkowe leasingu sa takie same bez względu na osobowość prawną klienta. Mali przedsiębiorcy mogą ubiegać się o otrzymanie leasingu auta osobowego nawet w pierwszych dniach po założeniu działalności. Jednak leasingodawca zawsze sprawdza zdolność finansową potencjalnego klienta i w razie jej braku może odrzucić wniosek.
Koszty leasingu samochodu w przypadku prowadzenia jednoosobowej działalności gospodarczej zależą od kilku czynników. Do najważniejszych należą:
- wartość auta – im droższą markę i model wybierze przedsiębiorca, tym wyższe będą raty leasingu,
- czas obowiązywania umowy leasingu – im dłuższy okres, tym niższe raty, jednak w takim przypadku całkowity koszt leasingu (suma wszystkich rat) wzrasta,
- wysokość wkładu własnego – im wyższą opłatę wstępną wniesie przedsiębiorca, tym niższe będą raty i całkowity koszt leasingu,
- cena ubezpieczenia – zwykle przedsiębiorcy korzystają z oferty firm leasingowych, które wymagają, aby samochód miał wykupioną przynajmniej polisę OC i AC. Koszt ubezpieczenia może być uwzględniony w wysokości rat leasingu.
W przypadku prowadzenia jednoosobowej działalności gospodarczej zasady wykupu samochodu po wygaśnięciu umowy zależą od rodzaju leasingu i zawartych w niej zapisów. Jeśli przedsiębiorca wybrał leasing operacyjny, to ma prawo do wykupu auta po zakończeniu umowy, czyli po upływie co najmniej dwuletniego okresu użytkowania. Po spłacie wszystkich rat możemy wykupić pojazd na własność po bardzo atrakcyjnej cenie, zawsze poniżej jego wartości rynkowej np. za 1% jego wartości. Minimalna wysokość ceny wykupu auta po zakończeniu umowy leasingu operacyjnego regulowana jest przez ustawy o podatku dochodowym.
Nieco inaczej jest w przypadku wyboru leasingu finansowego, gdzie trzeba wykupić auto. Przedsiębiorca ma możliwość ustalenia dowolnej kwoty wykupu samochodu w porozumieniu z firmą leasingową zgodnie z zapisami zawartymi w umowie. Najczęściej jednak w trakcie trwania umowy leasingu finansowego klient spłaca całą kwotę kapitału a przeniesienie własności po zakończeniu umowy dokonywane jest za symboliczną złotówkę.
Leasing samochodu w jednoosobowej działalności gospodarczej – co jest kosztem?
W przypadku wzięcia samochodu w leasing operacyjny, właściciel jednoosobowej działalności gospodarczej ma możliwość wliczenia wydatków z tym związanych do kosztów uzyskania przychodu. Przedsiębiorca może w nie wliczyć całą ratę leasingową (część kapitałową i odsetkową) oraz opłatę wstępną. Dodatkowo kosztem uzyskania przychodów są również wydatki związane z eksploatacją pojazdu. Zaliczamy do nich m.in. serwis, zakup płynów czy wymianę opon.
Jednak wybierając leasing operacyjny przedsiębiorca nie może dokonywać odpisów amortyzacyjnych, w tym przypadku prawo do tego ma tylko firma leasingowa. Inaczej jest w przypadku leasingu finansowego – tu prawo do dokonywania odpisów amortyzacyjnych jest po stronie przedsiębiorcy.
Leasing samochodu używanego w jednoosobowej działalności gospodarczej
Przedsiębiorcy prowadzący jednoosobową działalność nie muszą ograniczać się do leasingu wyłącznie nowych samochodów. Dobrym rozwiązaniem dla właścicieli małych i początkujących firm może być leasing używanego auta o niższej wartości, dzięki czemu można obniżyć wysokość raty leasingowej. Dlaczego wybór kilkuletniego pojazdu może być lepszy od egzemplarza prosto z fabryki?
Samochód po wyjeździe z salonu od razu traci na wartości od kilkunastu do kilkudziesięciu procent (w zależności od marki i wartości). Natomiast dwu -trzyletnie auto może być nawet o połowę tańsze od tego z prosto z fabryki. Jeśli więc stan techniczny kilkuletniego pojazdu jest zadowalający, to wybór używanego egzemplarza za te same pieniądze może zapewnić przedsiębiorcy:
- model z wyższej półki,
- lepsze wyposażenie,
- mocniejszy silnik,
- bezpieczniejsze auto.
Kupno, kredyt czy leasing – samochód w jednoosobowej firmie
Leasing samochodu może być dla jednoosobowych przedsiębiorców znacznie korzystniejszym rozwiązaniem w porównaniu do kredytu lub zakupu za gotówkę. Banki często wymagają długiej historii działalności firmy oraz prowadzą rygorystyczną politykę oceny wiarygodności finansowej klientów biznesowych. W efekcie bardzo trudno może być uzyskać pożyczkę bankową przez mikroprzedsiębiorcę w początkowej fazie rozwoju biznesu. Dodatkowo, w przypadku leasingu, to przedmiot leasingu stanowiący własność firmy leasingowej jest zabezpieczeniem umowy leasingu i z tego powodu nie jest wymagane już żadne dodatkowe zabezpieczenie.
Natomiast zakup samochodu za gotówkę, zwłaszcza nowego może być dużym obciążeniem finansowym dla jednoosobowego właściciela początkującej firmy. Wymaga dużego i jednorazowego wydatku. Lepszym rozwiązaniem może być leasing auta oraz przeznaczenie zgromadzonych środków na rozwój biznesu, jak np. wynajęcie biura, zakup materiałów do produkcji czy zatrudnienie dodatkowych pracowników.
WP Facet na: