Trwa ładowanie...
Artykuł sponsorowany

Metalowe meble ogrodowe – dlaczego warto je wybrać?

Zastanawiasz się, jakie meble ogrodowe kupić? Choć preferowana przez ciebie estetyka powinna oczywiście odegrać pewną rolę przy zakupie, warto jednak pamiętać o tym, że nie powinno to być jedyne kryterium, które zostanie uwzględnione. Względy praktyczno-użytkowe są tutaj co najmniej równie istotne. Na co zwrócić uwagę przy zakupie mebli ogrodowych i dlaczego te wykonane z metalu to dobry pomysł? Odpowiedzi znajdziesz poniżej.

Share
Zestaw ogrodowy Grado Sf Meble Zestaw ogrodowy Grado Sf Meble Źródło: materiały partnera
d4mr0dy

Na co szczególnie warto zwrócić uwagę kupując meble ogrodowe?

Meble ogrodowe to meble narażone na działanie czynników zewnętrznych, dlatego kluczowym kryterium ich wyboru powinien być materiał ich wykonania. Jaki jest najbardziej wskazany? W tej kwestii spore znaczenie będzie mieć to, gdzie dokładnie zamierzasz ustawić meble ogrodowe. Jeżeli będzie to miejsce silnie nasłonecznione (np. balkon lub taras ukierunkowane na stronę południową, lub południowo-zachodnią), gdzie meble przez większość dnia narażone będą na silne promieniowanie UV, warto zastanowić się, czy meble ogrodowe wykonane z materiałów o naturalnym pochodzeniu to na pewno dobry wybór. 

Drewno, rattan, wiklina – wykonane z nich meble ogrodowe pod wpływem intensywnego słońca blakną i szarzeją, dlatego jeśli się na nie zdecydujesz, musisz pamiętać o systematycznej pielęgnacji i impregnowaniu. Jeżeli taras lub balkon nie posiadają zadaszenia, musisz też mieć na uwadze to, że ustawione tam meble ogrodowe będą również mocno narażone na szkodliwe działanie wilgoci oraz opady. W takiej sytuacji warto postawić na rozwiązania, które stosunkowo najlepiej znoszą takie warunki, czyli meble ogrodowe z metalu lub technorattanu.

Krzesło ogrodowe Alicante Sf Meble materiały partnera
Krzesło ogrodowe Alicante Sf Meble Źródło: materiały partnera

Kiedy warto zdecydować się na meble ogrodowe z metalu?

Metalowe meble ogrodowe charakteryzują się nie tylko sporą wytrzymałością na szkodliwe działanie czynników atmosferycznych, ale i wysoką odpornością na uszkodzenia mechaniczne. Z tego też powodu to bardzo dobry wybór w tych domach, gdzie mieszkają także zwierzęta. Warto jednak mieć na uwadze, że meble ogrodowe z metalu to całkiem pojemna kategoria, w której zawierają się zarówno meble ogrodowe z aluminium, stali, jak i żeliwa. Który z tych materiałów okaże się dla ciebie najlepszym wyborem? To w dużej mierze zależeć będzie od tego, gdzie zamierzasz ustawić meble. 

d4mr0dy

Jeśli jest to balkon na wysokim piętrze, a w dodatku pozbawiony ścianek bocznych, dobrym wyborem będą meble żeliwne lub stalowe. Są dość ciężkie, dlatego nie będą przemieszczać się po balkonie nawet przy silnych podmuchach wiatru. Jeżeli jednak meble ogrodowe miałyby być przenoszone w różne miejsca, lepiej będzie wybrać znacznie lżejsze meble aluminiowe. Poza licznymi walorami, metalowe meble ogrodowe mają jednak pewien mankament – pod wpływem intensywnego słońca dość mocno nagrzewają się. Warto mieć to na uwadze i odpowiednio się zabezpieczyć kupując meble ogrodowe z metalu z poduszkami i siedziskami w zestawie lub dokupując je oddzielnie.

Jak dbać o metalowe meble ogrodowe?

Czy meble ogrodowe z metalu można czyścić myjką ciśnieniową? W tej kwestii zdania są dość podzielone. Niektórzy twierdzą, że to jeden z najlepszych pomysłów na wyczyszczenie mebli z metalu i przygotowanie ich do kolejnego sezonu. Inni natomiast są zdania, że mycie pod wysokim ciśnieniem może uszkodzić wierzchnią powłokę metalowych mebli ogrodowych, przez co staną się one podatne na korozję. 

Powinieneś też mieć na uwadze, że z czasem, w wyniku codziennego użytkowania, powłoka ochronna na metalowych meblach będzie się ścierać, dlatego jeśli zauważysz, że na ich powierzchni zaczynają pojawiać się zadrapania lub lakier ochronny zaczyna się złuszczać, konieczne będzie jego odświeżenie. W tym celu usuń starą warstwę przy pomocy szlifierki (wygodniej) lub ręcznie papierem ściernym (bardziej pracochłonne), a następnie nałóż świeży lakier. Dla zabezpieczenia metalowych mebli ogrodowych przed szkodliwym działaniem czynników atmosferycznych niektórzy używają też wosku samochodowego. 

Stolik ogrodowy Arona Sf Meble materiały partnera
Stolik ogrodowy Arona Sf MebleŹródło: materiały partnera

Czy meble ogrodowe z metalu można pozostawić na tarasie lub balkonie na zimę?

Dostępne w sklepach metalowe meble ogrodowe najczęściej są malowane proszkowo, co stanowi odpowiednie zabezpieczenie przed czynnikami zewnętrznymi, zarówno wilgocią, jak i zmiennymi temperaturami (również tymi niskimi). Jeśli zatem powierzchnia mebli nie jest naruszona, możesz pozostawić je na balkonie lub tarasie przez cały rok, bez ryzyka, że pokryje je rdza. Często jednak zdarza się, że meblom metalowym towarzyszą elementy wykonane z innych materiałów. Co w takiej sytuacji?

d4mr0dy

Jeśli są to wyłącznie tapicerowane siedziska i poduchy, które da się zdjąć, nie ma problemu – metalowe korpusy możesz pozostawić na zewnątrz. Jeśli jednak są to elementy wykonane np. z drewna, takie meble bezpieczniej byłoby jednak schować do środka lub pozostawić na zewnątrz zabezpieczone jednak pokrowcami ogrodowymi, lub szczelnie owinięte folią stretch. Jeżeli zdecydujesz się na wariant z pokrowcami, pamiętaj, aby wykonane one były z materiału wodoodpornego, zapewniającego dobrą cyrkulację powietrza, w przeciwnym wypadku na meblach może pojawić się niepożądana pleśń lub grzyb. Pokrowce powinny też ściśle przylegać do mebli i posiadać odpowiednie zabezpieczenia zapobiegające ich zsunięciu się z mebli. Jeśli chcesz cieszyć się meblami ogrodowymi długie lata, warto mieć na uwadze powyższe wskazówki.

Artykuł sponsorowany
d4mr0dy
d4mr0dy