Trwa ładowanie...
Artykuł sponsorowany
play station
Wojciech Grzesiak
23-01-2023 10:58
Artykuł sponsorowany RTV EURO AGD

PlayStation 5 czy Xbox Series X? Porównanie konsol nowej generacji

Który majonez jest lepszy? Jaki smak chipsów jest najlepszy? Lepiej wybrać iPhone’a czy Samsunga? Na świecie jest wiele sporów i dylematów, które, choć wydają się błahe, to są traktowane śmiertelnie poważnie przez osoby w nich uczestniczące. Jedną z takich palących kwestii jest m.in. wybór konsoli. Sprawdzamy na papierze, czy lepiej wypada najnowszy Xbox, czy może jednak PlayStation.

 Źródło: Adobe Stock
d2c7ii9
d2c7ii9

Zakup konsoli do gier to wbrew pozorom ważna kwestia. Generacje konsol mają długą żywotność, dlatego zdecydowanie się na jeden system to decyzja, z którą użytkownik zostanie przez wiele lat, chyba że może sobie np. pozwolić na zakup obu sprzętów. Dlatego postanowiliśmy sprawdzić, co w teorii oferują Microsoft oraz Sony i jaką konsolę wybrać, pomijając kwestie ideologiczne. Najnowsza generacja zadebiutowała na rynkach jesienią 2020 r.

Porównanie specyfikacji

Na papierze obie konsole mają taki sam procesor, ale w przypadku Sony taktowanie wynosi 3,5 GHz, a w produkcie Microsoft jest to od 3,666 do 3,8 GHz. Moc karty graficznej również przemawia na korzyść Xbox Series X (sprawdź też inne parametry i możliwości tej konsoli), ponieważ wynosi ona 12,15 teraflopów, podczas gdy w PlayStation 5 jest to 10,29 teraflopów. Ciekawie przedstawia się kwestia pamięci, ponieważ w Sony mamy 16 GB RAM o prędkości 448 GB/S, a w Xbox Series X 10 GB ma prędkość 560 GB/s, a 6 GB – 336 GB/s. Dysk w konsoli Sony zapewnia 825 GB miejsca, w tym 667 GB na gry i tym samym jest mniejszy niż w Xbox, gdzie przewidziano 1 TB i w tym 802 GB na gry. PlayStation 5 wygrywa za to prędkością odczytu 5,5 GB/s w porównaniu z 2,4 GB/s u Microsoftu.

Różnice występują również w kontrolerach, w których Sony porzuciło DualShock na rzecz DualSense i zastosowało wibracje haptyczne oraz adaptacyjne spusty. Jak to działa? Na przykład grając w ulubioną strzelankę, można poczuć opór "triggera" podobny do tego, jaki jest przy pociąganiu za spust w rzeczywistości. Dodatkowo obie konsole mają kompatybilność z grami poprzedniej generacji. W Xbox Series X producent zastosował funkcję Quick Resume, gdzie można przełączać się pomiędzy 5 grami jednocześnie i wraca się za każdym razem do momentu, w którym się skończyło.

d2c7ii9

Zarówno Sony, jak i Microsoft oferują użytkownikom tańsze wersje swoich urządzeń, które są pozbawione napędów optycznych. W przypadku PlayStation 5 Digital mówimy jedynie o braku napędu optycznego i tym samym mniejszych rozmiarach. W produkcie Microsoft Series S oprócz braku napędu jest też słabsza specyfikacja i zamiast grafiki w 4K można liczyć maksymalnie na 1440p. Trzeba się jednak liczyć z tym, że wybierając tańszą wersję bez napędu, jesteście skazani na kupowanie gier w cyfrowych sklepach, gdzie ceny często są wyższe niż w przypadku wydań pudełkowych.

Cyfrowa rozrywka

Oczywiście sprzęt to jedno, ale druga kwestia to gry. Przed zakupem konsoli koniecznie sprawdź bibliotekę ekskluzywnych tytułów. Ekskluzywne to takie, które są dostępne tylko dla danego sprzętu i mają za zadanie podbić jego sprzedaż. Niektóre z nich to serie o długiej tradycji, które przywiązują graczy do Xbox lub Microsoft. Gry na Xbox Series X to m.in. serie Forza Horizon, Forza Motorsport, Halo i Gears of War. Sony ma m.in. Uncharted, God of War, Ratchet & Clank oraz Bloodborne. Co ciekawe, ta pierwsza od 2022 r. jest też dostępna dla posiadaczy komputerów PC.

Ostatnia rzecz to abonament, a więc PlayStation Plus kontra Xbox Game Pass. Obie usługi pozwalają przede wszystkim na dostęp do rozgrywki sieciowej z innymi graczami, ale oferują także inne bonusy. Od 2022 r. PlayStation Plus występuje w trzech planach, które różnią się liczbą tytułów dostępnych do gry bez dodatkowych opłat. Sony dopiero teraz zdecydowało się na ten krok, a w przypadku Microsoftu Game Pass od lat daje za miesięczną opłatą dostęp do cyfrowej biblioteki gier. Oprócz samych konsol warto więc zwrócić uwagę na usługi subskrypcji, ponieważ Sony nie oferuje tutaj najnowszych tytułów, a Microsoft – tak.

Artykuł sponsorowany RTV EURO AGD
d2c7ii9
d2c7ii9