Trwa ładowanie...
Artykuł sponsorowany No Fluff Jobs

Praca w IT – czy warto? Gdzie szukać ofert?

Kiedy galopująca inflacja powoduje kolejne podwyżki cen w sklepach i zwiększa koszty utrzymania, coraz więcej osób myśli o przebranżowieniu się do bardziej dochodowych branż. Jedną z nich jest IT, które w ostatnich latach podbija rynek pracy. Czy warto szukać tam zatrudnienia i gdzie znajdują się najlepsze oferty?

 Źródło: materiały partnera
d3ea752
d3ea752

Gdzie można znaleźć pracę w IT?

Najlepszym miejscem do wyszukiwania ofert w różnych działach branży IT jest portal No Fluff Jobs. Praca na NFJ to szeroka gama łatwych do filtrowania ogłoszeń z zawsze podanymi widełkami wynagrodzenia. Na stronie można przeglądać oferty m.in. ze względu na konkretne technologie wykorzystywane w danym zawodzie, w tym np. JavaScript, PHP, Ruby, SQL, HTML czy Golang. Poza tym można też sortować ogłoszenia ze względu na seniority, lokalizację lub typ umowy. Opcji jest naprawdę sporo, więc oferty da się dokładnie dopasować do własnych preferencji i doświadczenia.

Na portalu pracę dla siebie znajdą m.in. programiści, testerzy, specjaliści ds. sprzedaży czy marketingu, analitycy, projektanci, managerowie i wiele, wiele więcej osób. Da się wyszukiwać stanowiska na podstawie znajomości konkretnych języków, co mocno zwiększa szanse na trafienie do zagranicznych firm. Poza tym warto pamiętać, że w znacznej większości ofert wymaga się od kandydatów znajomości języka angielskiego na wysokim poziomie.

Praca w IT – wady i zalety

Branża IT ma swoje wady i zalety tak samo, jak każda inna. Przewaga korzyści sprawia jednak, że liczba kandydatów ubiegających się o posady nieubłaganie rośnie. Jedną z głównych zalet są zarobki, które w IT mogą osiągać naprawdę zawrotne kwoty. Na stanowiskach seniorskich z łatwością da się zarabiać nawet kilkadziesiąt tysięcy miesięcznie. W tej branży ogromnie liczy się doświadczenie i jest ono sowicie wynagradzane.

d3ea752

Kolejną zaletą jest możliwość ciągłego rozwoju zawodowego i osobistego. IT to chyba najdynamiczniejsza ze wszystkich branż. Nowe technologie nieustannie zaskakują innowacyjnymi dokonaniami, a na dodatek zapotrzebowanie na tworzenie nowych systemów jest cały czas coraz większe. W IT można wiele razy awansować i zmieniać ścieżki działania, co sprawia, że praca nigdy nie staje się monotonna. Programiści czy testerzy nieustannie pracują nad innymi projektami i zmuszeni są podejmować nowe działania.

Dla wielu pracowników zaletą jest również możliwość pracy zdalnej, co w branży IT ma miejsce bardzo często. Niekiedy biura firm rozsiane są po całym świecie, a pracownicy z różnych krajów pracują w swoich własnych domach. Mimo zdalnej formy zatrudnienia często trzeba pracować w grupach, co sprawia, że ma się kontakt z ludźmi i cały czas ćwiczy się swoje umiejętności języka obcego. Do pracy w IT nie trzeba mieć kierunkowego wykształcenia, ale z tym też wiąże się pierwsza wada.

Ze względu na to, że nie trzeba kończyć specjalistycznych studiów, aby wejść do branży, grupa kandydatów jest ogromna. Mnóstwo osób uczy się na własną rękę czy bierze udział w kursach np. z programowania, a co za tym idzie – konkurencja na rynku jest coraz większa. Najtrudniej jest znaleźć zatrudnienie na stanowiskach juniorskich, ponieważ na nie jest zdecydowanie najwięcej zgłoszeń. To sprawia, że trzeba włożyć naprawdę mnóstwo pracy i czasu w to, aby zdobyć zatrudnienie.

Praca w IT jest wymagająca. Trzeba mieć sporą wiedzę, cały czas się dokształcać i mieć wiele umiejętności takich jak np. zdolność logicznego myślenia. To nie jest zajęcie dla każdego i typowi humaniści z pewnością nie odnajdą się w tak wypełnionej technologią branży.

d3ea752

Czy warto szukać zatrudnienia w IT?

Jeśli ktoś czuje, że ma predyspozycje do pracy w IT, to zdecydowanie powinien spróbować swoich sił. Wszystkie zawody w tym sektorze dają ogromne możliwości rozwoju oraz zarobków. Na dodatek praca zdalna wpływa na elastyczność miejsca zamieszkania, dzięki czemu pracy można szukać w całej Polsce, a nawet w innych krajach. W IT da się pracować zarówno w ramach umowy o pracę, jak i na kontraktach B2B, więc każdy znajdzie dla siebie dogodną formę zatrudnienia.

Artykuł sponsorowany No Fluff Jobs
d3ea752
d3ea752