Trwa ładowanie...
Artykuł sponsorowany Punkta

Wypadek na rowerze – kto za to zapłaci?

O wypadek na rowerze nietrudno, zwłaszcza w sezonie. To nasza codzienność. Zazwyczaj zdarzenia z udziałem rowerzystów kończą się niegroźne, na stłuczeniach albo siniakach. Gorzej, jeśli wypadek spowoduje straty materialne. Rowerzysto, czy wiesz kto zapłaci za Twój zniszczony sprzęt albo lusterko, o które zahaczyłeś podczas jazdy? Dowiedz się, w jakich przypadkach przysługuje Ci odszkodowanie i co zrobić, żeby się zabezpieczyć.

Share
  Źródło: materiały partnera
d3i3jak

Miałeś wypadek na rowerze? Sprawdź, czy należy Ci się odszkodowanie

Na początek krótkie wyjaśnienie: wypadek to nie to samo co kolizja. O wypadku mówimy, gdy jego uczestnik lub uczestnicy ponieśli obrażenia (np. złamanie ręki, rozcięcie skóry). Kolizja jest natomiast zdarzeniem, w którym nikt nie został ranny, a straty są wyłącznie materialne. Kiedy należy Ci się odszkodowanie za kolizję lub wypadek na rowerze? Przede wszystkim wtedy, gdy zdarzenie spowodował kto inny, np. kierowca samochodu, który nie ustąpił Ci pierwszeństwa na przejeździe. Wtedy należy spisać protokół zdarzenia, a koszty naprawy roweru i innego sprzętu pokryje polisa OC kierowcy.

Co zrobić po wypadku lub kolizji?

Trudniej o odszkodowanie może być w sytuacji, gdy sprawcą był inny rowerzysta. Nie każdy posiada ubezpieczenie OC roweru, z którego pokrywa się koszty szkód. Jeśli sprawca go nie ma, będzie musiał zapłacić za zniszczony sprzęt z własnej kieszeni. Co zrobić, by otrzymać należną Ci rekompensatę? Podstawą jest sprawozdanie ze zdarzenia – pamiętaj, by sporządzić je jak najszybciej po wypadku. Spisz dane swoje i drugiego rowerzysty lub kierowcy, koniecznie uwzględnij datę i miejsce zdarzenia i dokładnie opisz jego przebieg. Przydadzą Ci się też zdjęcia dokumentujące uszkodzenia sprzętu.

Wypadek na rowerze z Twojej winy. Co z ubezpieczeniem?

Co zrobić, jeśli to Ty spowodowałeś kolizję lub wypadek na rowerze? Wtedy jesteś zobowiązany samodzielnie pokryć wszystkie szkody. To sytuacje, w których np. jechałeś zbyt szybko mimo złej pogody lub nie ustąpiłeś pierwszeństwa. Ile to kosztuje? Niemało. Naprawa uszkodzonego samochodu, innego roweru albo koszt leczenia obrażeń pieszego to wydatek rzędu nawet kilkunastu tysięcy złotych.

d3i3jak

Jak się zabezpieczyć?

Coraz więcej rowerzystów decyduje się więc na zakup polisy OC roweru, która jest częstym uzupełnieniem standardowego ubezpieczenia roweru od kradzieży. Jakie korzyści daje Ci taka polisa? Masz pełną ochronę finansową, kiedy zarysujesz komuś samochód albo potrącisz pieszego. Nie musisz martwić się o spowodowanie stłuczki, wypadku czy kolizji – ubezpieczyciel płaci, a Ty oszczędzasz na wydatkach, których nie jesteś w stanie przewidzieć. Co więcej, niektóre polisy zawierają też pakiet assistance, zapewniający m.in. naprawę lub transport uszkodzonego roweru.

Artykuł sponsorowany Punkta
d3i3jak
d3i3jak