Trwa ładowanie...
Materiał Partnera
chłodziarka
Materiał partnera
13-09-2022 15:49
Materiał partnera: Electrolux

Zakup chłodziarki do zabudowy – na co zwrócić uwagę?

Lodówka to urządzenie, które stanowi nieodłączny element wyposażenia każdej kuchni. Modele, które znaleźć można w asortymencie markowych salonów oraz sklepów z AGD można podzielić na dwa podstawowe typy – lodówki wolnostojące oraz do zabudowy. Na co powinniśmy zwrócić uwagę, jeśli zdecydujemy się na chłodziarkę do zabudowy? Jakie jej cechy i parametry powinny przede wszystkim zdecydować o wyborze konkretnego modelu?

 Źródło: materiały partnera
d4dbl63
d4dbl63

Główne zalety lodówek do zabudowy

Lodówki do zabudowy to urządzenia, które szczególnie dobrze sprawdzają się w niewielkich kuchniach, gdzie liczy się każdy zaoszczędzony metr kwadratowy. Wpasowane w kuchenną zabudowę lodówki pozwalają na oszczędzenie cennego miejsca, które może być wykorzystane na ulokowanie innych urządzeń czy mebli. Chłodziarka do zabudowy to przede wszystkim synonim dyskrecji. Jeżeli zależy nam na zgrabnym ukryciu urządzenia w ścianie mebli, lodówka do zabudowy będzie doskonałym wyborem.

Chłodziarka wpasowana w kuchenną zabudowę meblową pozwala także na zachowanie jednolitej stylistyki wnętrza. Wystarczy do drzwi lodówki dopasować front identyczny z tymi, w jakie wyposażone są pozostałe kuchenne meble.

Lodówka do zabudowy – od czego zacząć?

W przypadku lodówki do zabudowy podstawową czynnością musi być staranne, dokładne dopasowanie jej rozmiarów do miejsca, którym dysponujemy. Dlatego też w pierwszej kolejności należy zmierzyć szerokość, głębokość oraz wysokość lodówki, a także sprawdzić kierunek otwierania się jej drzwi, aby móc ocenić, czy wybrany model będzie w stanie zmieścić się w naszej zabudowie kuchennej.

d4dbl63

Najczęściej spotykane w sklepach chłodziarki to urządzenia o szerokości od 48 do 60 centymetrów. Znaleźć można także szersze, dwudrzwiowe modele oraz bardziej kompaktowe lodówki do małych kuchni.

Najważniejsze parametry chłodziarki do zabudowy

Wymiary lodówki do zabudowy to istotna kwestia, jednak przed wyborem konkretnego urządzenia konieczne jest również przyjrzenie się jego podstawowym parametrom. Na szczycie ich listy znajduje się klasa energetyczna urządzenia oraz poziom jego hałasu. Pierwszy parametr informuje nas o tym, ile energii w ciągu roku zużywa dana chłodziarka. Klasa energetyczna oznaczana jest symbolami literowymi. Drugi parametr informuje natomiast o tym, jaki poziom dźwięku generuje podczas pracy dane urządzenie. Jest to cecha szczególnie istotna w niewielkich domach, czy mieszkaniach. Poziom hałasu wyrażany jest w decybelach, a do najcichszych lodówek zalicza się te, emitujące dźwięki na poziomie między 34 a 42 dB.

Chłodziarki do zabudowy – na co jeszcze zwrócić uwagę?

Wybierając lodówkę, warto sprawdzić także, czy jest ona wyposażona w funkcję mrożenia oraz gdzie umiejscowiony jest zamrażalnik. Chłodziarka do zabudowy może być bowiem wyposażona w różnych gabarytów zamrażarki, umieszczone w górnej lub dolnej jej części. Ponadto w sklepach znajdziemy także urządzenia bez funkcji mrożenia.

Poszukując idealnej dla siebie lodówki do zabudowy, szczególną uwagę należy zwrócić także na dodatkowe, praktyczne funkcje, w jakie jest ona wyposażona. Niemal standardem jest już funkcja No Frost, dzięki której wewnątrz urządzenia nie gromadzi się lód i szron, a produkty przechowywane w lodówce nie przemarzają, zachowując tym samym swoją pożądaną świeżość, ale i konsystencję czy strukturę.

d4dbl63

Innymi godnymi uwagi funkcjami lodówki są chociażby zabezpieczenie na wypadek przerwy w dostawie prądu, wskaźnik temperatury wewnątrz urządzenia czy funkcja kontroli wilgotności. Nowoczesne lodówki do zabudowy wyposażone są również w specjalną szufladę na warzywa i owoce z funkcją kontroli chłodzenia, dzięki której na dłużej zachowują one świeżość i chrupkość, funkcję kontroli rodzicielskiej oraz alarm informujący o niedomkniętych drzwiach urządzenia.

Ponadto warto zwrócić uwagę także na dodatkowe elementy wyposażenia lodówki, takie jak pojemniki na jajka czy specjalne półki lub uchwyty na butelki.

Chłodziarka do zabudowy – dyskrecja i estetyka

Chłodziarki do zabudowy cieszą się dużą popularnością wśród kupujących głównie ze względu na możliwość ich dyskretnego wpasowania w zabudowę kuchni. Ich parametry i dodatkowe funkcje nie różnią się bowiem na ogół od tych, którymi cechują się urządzenia wolnostojące. Bez względu na wybrany rodzaj lodówki warto więc zwrócić uwagę na stopień jej energooszczędności oraz sprawdzić listę dodatkowych, praktycznych funkcji, ułatwiających jej użytkowanie.

Materiał partnera: Electrolux
d4dbl63
d4dbl63